UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ

YazarMesaj
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 566
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 15/07/80
Yaş Yaş : 43
Nerden Nerden : TURAN CUMHURİYETİ
İş-Meslek İş-Meslek : ANTİKOMÜNİST,ANTİSİYONİST
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 17/06/09

TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ Empty
MesajKonu: TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ   TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:14

2. PARTİ ÜYELİĞİ

ÜYE OLMANIN ŞARTLARI

MADDE 4-

Milliyetçi Hareket Partisine;

a. Tüzükte yer alan temel ilke ve amaçları benimsemiş,

b. Partinin tüzük ve programını kabul ettiğini, imzasını taşıyan Üye Giriş Beyannamesi ile belgelemiş,

c. Medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip ve 18 yaşını doldurmuş,

d. Bir başka parti üyesi olmayan ve bu tüzükte belirtilen üyelik aidatını ödemeyi taahhüt eden,

her Türk vatandaşı üye olabilir.

ÜYELİĞİ KABUL EDİLMEYECEK OLANLAR

MADDE 5-

Milliyetçi Hareket Partisine;

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar,

b. Bir başka siyasi partinin üyesi bulunanlar,

c. Kısıtlı ve kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar,

d. Hâkimler ve savcılar,Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşların memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Silâhlı kuvvetler mensupları ile yüksek öğretim öncesi öğrencileri,

e. Zimmet, ihtilâs, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlarına fesat karıştırma ve devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar,

f. Herhangi bir suçtan dolayı ağır hapis veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar,

g. Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinin ikinci fıkrasında yazılı, halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme suçlarından mahkûm olanlar,

h. Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitabı'nın Birinci Bab'ında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkûm olanlar üye olamaz ve üye kaydedilemezler.

ÜYELİĞE KABUL VE KAYIT

MADDE 6-

Milliyetçi Hareket Partisine üye olmak isteyen kişi, en az iki parti üyesinin tezkiyesini taşıyan üye giriş beyannamesini, kanuni ikametgâhının bulunduğu ilçe yönetim kuruluna alındı belgesi karşılığında teslim eder.

Elektronik posta aracılığıyla düzenlenen giriş beyannamesi ile üyelik müracaatı yapılması durumunda, bu müracaat beyannameye eklenmesi gereken belgelerin ibrazını müteakip değerlendirmeye alınır.

İlçe yönetim kurulu, isteklinin partiye alınmasında tüzüğün 4'üncü ve 5'inci maddelerine göre mâni bir hâl bulunup bulunmadığını inceleyerek 15 gün içinde kararını verir.

Başvurunun kabulüne karar verilmesi hâlinde, karar tarih ve sırasına göre üye kayıt defterine kaydedilerek, durum ilgiliye 10 gün içinde yazılı veya sözlü olarak bildirilir.

Başvurunun uygun görülmemesi durumunda ise, üyeliğe kabul edilmeme kararı 10 gün içinde ilgili kişiye yazılı olarak bildirilir. İlçe yönetim kurulu üyeliğe kabul edilmeme bildiriminde gerekçe belirtmek mecburiyetinde değildir. 15 gün içinde karara bağlanmamış adayın üyelik talebi reddedilmiş sayılır.

Üyelik müracaatı kabul edilmeyen kişi isterse kararın kendisine tebliğinden itibaren 5 gün içerisinde il yönetim kuruluna itirazda bulunabilir.

Üye olma başvuruları hakkında karar alınmaması nedeniyle üyelik talebi reddedilmiş sayılanlar, 15 günlük inceleme süresini takip eden 5 gün içerisinde il yönetim kuruluna itirazda bulunabilirler.

İl yönetim kurulu itirazları inceleyerek 15 gün içinde karara bağlar. Bu karar kesindir.

Her üye sadece ikamet ettiği ilçe teşkilâtına kayıt yaptırabilir. Üyenin kanuni ikametgâhı değişmedikçe bir başka ilçeye üyelik kayıt naklini isteyemez.

GENEL MERKEZCE ÜYELİĞE KABUL

MADDE 7 -

Milliyetçi Hareket Partisine girmek isteyen Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve büyükşehir belediye başkanları ile Türk Milleti'ne büyük hizmetlerde bulunmuş kimselerin parti üyeliğine kabullerinde Merkez Yönetim Kurulu yetkilidir. Bu şekilde üyeliğe kabul edilenlerin üye giriş beyannameleri en geç 1 ay içinde ikametgâhlarının bulunduğu ilçe teşkilâtlarına gönderilir. Merkez Yönetim Kurulunca parti üyeliğine kabul edilen kişilerin üyelikleri hakkında partinin diğer organları tarafından hiçbir şekilde itirazda bulunulamaz.

YENİDEN ÜYELİĞE KABUL

MADDE 8-

Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğinden herhangi bir sebeple ayrılmış olanların yeniden parti üyeliğine kabulü ilçe yönetim kurulunun teklifi ve il yönetim kurulunun kararı ile yapılır. İl yönetim kurulu kararı kesindir.

Parti üyeliğinden ayrılmış olan Merkez Yönetim Kurulu, Başkanlık Divanı ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri ile büyükşehir belediye başkanları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tekrar partiye kabullerinde Merkez Yönetim Kurulu yetkilidir.

ÜYE KAYIT İŞLEMLERİ

MADDE 9-

Parti üyeliğine kabul edilenlerin adı ve soyadı, doğum yeri ve tarihi, mesleği veya sanatı ile ikametgâhları, köy ve mahalle esasına göre düzenlenmiş üye kayıt defterine kaydedilir.

Üye giriş beyannamelerinin düzenlenmesi ve saklanması, üye kayıt defterinin tutulması, üye bildirim formlarının Genel Merkez ve Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi gibi kayıt ve kabul ile üyeliğin sona ermesine ilişkin usul ve esaslar ayrıca hazırlanacak bir yönetmenlikle düzenlenir.

ÜYE KAYITLARININ İPTALİ VE YENİLENMESİ

MADDE 10-

Merkez Yönetim Kurulu, gerek gördüğü hallerde ve yerlerde üye kayıtlarının iptaline ve yeniden yazımına karar verebilir.

PARTİ ÜYELİĞİNİN SAĞLADIĞI HAKLAR

MADDE 11-

Parti üyeleri;

a. Her türlü parti faaliyetine katılma, düşünce ve dileklerini bildirme,

b. Üye kayıt tarihinden itibaren üç ay geçmiş olması şartıyla, kongre delegeliği ile kurullardaki başkan ve üyelikler dahil her türlü görev için seçme, seçilme ve seçildiği takdirde görev alma,

c. Genel ve mahalli seçimlerde aday yoklamasına katılma, seçildikleri takdirde parti listelerine girme,

d. Parti program ve tüzüğünün uygulanması ile ilgili görüşlerini kademe esasına riayetle parti teşkilât ve görevlilerine yazılı ve sözlü olarak duyurma

haklarına sahiptirler.

PARTİLİ ÜYELERİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

MADDE 12-

Parti üyeleri;

a. Parti içinde karşılıklı sevgi, saygı ve ahlâk kurallarına uygun olarak partinin dayandığı fikir ve idealleri paylaşmayı, parti tüzük ve programındaki ilke ve esaslara göre birlik ve beraberlik içinde çalışmayı,

b. Partinin yetkili kurullarınca alınacak kararlara uymayı, verilecek görevleri kabul etmeyi, parti faaliyetlerinde kademe esasına ve disiplin hükümlerine riayet etmeyi,

c. Partinin amacını, ilkelerini ve görüşlerini yaymayı,

d. Seçimlerde parti adaylarına oy vermeyi ve onların kazanması için güçleri nispetinde çalışmayı,

e. Parti içinde ve dışında partinin amaç ve ilkelerine aykırı davranışlar ile huzuru, birlik ve beraberliği zedeleyecek ifade, tavır ve davranışlardan kaçınmayı,

beyan ve açıkça kabul etmiş sayılırlar.

PARTİ ÜYELİĞİNİN SONA ERMESİ VE KAYIT SİLME

MADDE 13-

Parti üyeliği;

a. İstifa,

b. Ölüm,

c. Başka bir partiye üyelik başvurusunda bulunma veya üye olma, mahalli idare ya da milletvekilliği seçimlerinde bir başka partiye adaylık başvurusunda bulunma veya aday olma ile,

d. Siyasi Partiler Kanunu ve bu Tüzük uyarınca yetkili mercilerin verecekleri karar üzerine kayıt silinmesi

hâllerinde sona erer.

İlçe yönetim kurulu, üyelikten ayrılmayı gerektiren kanuni mecburiyet hâlleri saklı kalmak kaydıyla partiden ayrıldığını bağlı bulunduğu ilçe başkanlığına şahsen veya taahhütlü mektupla bildiren veya başka bir partiye kaydolduğu anlaşılan üyenin kaydını alacağı karar ile siler.

Bu maddenin (c) bendinde belirtilen sebeplerle kaydının silinmesine karar verilen üyeye, bu karar 5 gün içerisinde tebliğ edilir. İlgilinin tebliğden itibaren 5 gün içerisinde il yönetim kuruluna itiraz hakkı vardır. İl yönetim kurulu 15 gün içerisinde kararını verir ve ilgiliye tebliğ eder. Bu karar kesindir.

Partiye üye kaydedilen kişinin, üye olmasına engel bir hâlinin bulunduğunun sonradan öğrenilmesi veya üyelik vasıflarını kaybettiğinin anlaşılması durumunda, ilçe yönetim kurulu bu bilgiyi edindiği günden itibaren 10 gün içinde araştırmasını yapar, ilgiliyi dinler ve hazırladığı dosyayı kendi kanaati ile birlikte il yönetim kuruluna gönderir. İl yönetim kurulunun 10 gün içinde vereceği karar kesindir.

Kaydı silinen üyenin istifa mektubu veya işleme esas belgeleri özel bir dosyada saklanır. Üye kayıt defteri ve giriş beyannamesine silme durumu şerh edilir.

TÜZÜK72. PARTİ ÜYELİĞİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AK PARTİ DEĞİL AKP
» Manisa'da AK Parti-MHP gerginliği
» TÜZÜK/. PARTİ TEŞKİLÂT YAPISI
» TÜZÜK/7. PARTİ MECLİS GRUBU
» TÜZÜK/9.PARTİ VE HÜKÛMET İLİŞKİLERİ