UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI

YazarMesaj
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 566
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 15/07/80
Yaş Yaş : 43
Nerden Nerden : TURAN CUMHURİYETİ
İş-Meslek İş-Meslek : ANTİKOMÜNİST,ANTİSİYONİST
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 17/06/09

TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Empty
MesajKonu: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:22

5. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI

GENEL BAŞKAN

A. SEÇİMİ, GÖREV SÜRESİ, BOŞALMA HÂLİ

MADDE 43-

Parti Genel Başkanı, Büyük Kongre tarafından üye tam sayısının salt çoğunluğu ile en çok üç yıl için seçilir. İlk iki oylamada bu sayıya ulaşılamadığı takdirde, üçüncü oylamada en çok oy alan aday Genel Başkan seçilir.

Aynı kişi ara vermeksizin beş defadan fazla seçilemez. Yeniden seçilebilmek için aradan üç yıl geçmesi gerekir .

Parti Genel Başkanlığının herhangi bir sebeple boşalması hâlinde Merkez Yönetim Kurulu 15 gün içinde toplanarak Partiyi temsil yetkisini kendi üyeleri arasından seçeceği bir üyeye tevdi eder ve boşalmayı müteakip en geç 45 gün içinde toplanmak ve Genel Başkanı seçmek üzere Büyük Kongre'yi toplantıya çağırır.

B. GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI

MADDE 44-

Parti Genel Başkanı;

a. Partiyi temsil eder. Parti adına bağlayıcı demeçler ve bildiriler vermeye yetkilidir.

b. Parti adına dava açma ve davada husumet yetkisi vardır. Gerek gördüğü durumlarda bu yetkisini genel olarak veya belirli davalara bağlı olarak devredebilir.

c. Büyük Kongre'ye karşı şahsen sorumludur.

d. Başkanlık Divanı, Merkez Yönetim Kurulu ve milletvekili olma şartına bağlı olarak Partinin TBMM Grubu'nun başkanıdır. Kurullar arasında çalışma ahengi ve iş birliğini sağlar ve birleşik toplantılarına başkanlık eder. Birleşik toplantılarda oylama yapılmaz. Disiplin kurulları dışında bütün Parti organlarının tabii başkanı olarak, gerektiğinde bu organları toplantıya çağırıp başkanlık eder.

e. Genel Başkan Yardımcıları arasında görev bölümü yapar, gerek gördüğünde görevlerini değiştirir.

f. İl disiplin kurulunca verilen cezaları, ilgilinin talebi üzerine bağlı bulunduğu teşkilât kademesi yönetim kurulunun görüşünü de alarak affedebilir.

g. Ülkenin siyasi, sosyal, ekonomik ve diğer muhtelif güncel konularına ilişkin Partinin görüş ve politikasını oluşturur, gerekli basın açıklamalarını yapar, lüzum hâlinde ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunur.

h. Her kademede yürütülen parti faaliyetinin kanun, Parti Tüzük ve Programı ile Ülke ve Parti menfaatlerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak ve bu faaliyetlerde etkinliği artırmak için, denetim çalışmaları yapmak üzere parti müfettişleri tayin eder.

ı. Parti çalışmalarının gerektirmesi durumunda bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak üzere müşavir ve danışmanlar tayin edip, komisyonlar teşkil edebilir.

j. Genel Sekreter'in teklifi üzerine, Genel Merkezde çalıştırılacak daimi personelin tayin, terfi veya işten çıkarılmalarına karar verir.

k. Her türlü parti faaliyetlerini takip ve kontrol eder. Gerekli gördüğü zaman çeşitli büro ve kollar ihdas eder.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:22

. Kanun, tüzük ve mevzuatın kendisine yüklediği diğer görevleri yapar ve verdiği her türlü yetkiyi kullanır.

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

MADDE 45-

Genel Başkanlık hizmetlerinin ifasında Genel Başkan'a yardımcı olmak üzere, her Büyük Kongre sonrasında yapılan ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, Kurul üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile 9 genel başkan yardımcısı seçilir. Genel Başkan, bu yardımcıların; teşkilât işleri, seçim işleri, basın ve propaganda işleri, yerel yönetimler, parlâmento ve hükûmet ilişkileri, eğitim işleri, araştırma ve plânlama, mesleki-sosyal kuruluşlar ve halkla ilişkiler faaliyet alanlarında ve diğer konularda görev ve sorumluluklarını belirler, gerektiğinde değiştirir.

Genel Başkan, görev bölümü yaptığı yardımcılarına; bu görev ve sorumluluklarını en verimli ve etkin şekilde yerine getirebilmeleri için, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri arasından en fazla üç üye görevlendirebilir.

GENEL SEKRETER

MADDE 46-

Merkez Yönetim Kurulu seçildiği kongreyi müteakip yapacağı ilk toplantıda, gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile kendi üyeleri arasından bir Parti Genel Sekreteri seçer.

Genel Sekreter;

a. Merkez Yönetim Kurulu, Başkanlık Divanı kararları ile Genel Başkan'ın verdiği talimatların gereğini yerine getirir.

b. Merkez Yönetim Kurulu ve Başkanlık Divanı karar tutanaklarının tanzimi, imzalattırılması ve muhafazasını sağlar.

c. Parti TBMM Grubu ile Merkez Yönetim Kurulu ve Başkanlık Divanı arasındaki ilişkilerde gerekli idari hizmetlerin sunulmasını temin eder.

d. Genel Başkan'ın onayını almak kaydıyla Partiyi bağlayıcı demeçler vermeye ve açıklamalar yapmaya yetkilidir.

e. Genel Merkez yazışmalarını yürütür, idari hizmetlerini düzenler, denetler ve çalışmaların gerektirdiği destek hizmetlerini sağlar.

f. Genel Merkez'in daimi kadrolarında görev yapacak personelin, tayin, terfi ve iş akitlerinin feshini Genel Başkan'ın onayına sunar.

g. Genel sekreter Yardımcıları arasında görev bölümü yapar, yetki ve sorumluluklarını belirler.

GENEL SEKRETER YARDIMCILARI

MADDE 47-

Genel Sekreterlik hizmetlerinin yürütülmesinde Genel Sekreter'e yardımcı olmak üzere, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile 3 genel sekreter yardımcısı seçilir. Genel sekreter yardımcılarının görev bölümü, yetki ve sorumlulukları Genel Sekreter'ce belirlenir.

GENEL MUHASİP VE YARDIMCISI

MADDE 48-

Genel Muhasip ve yardımcısı Merkez Yönetim Kurulu üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir. Parti Genel Muhasibi;

a. Parti Merkez teşkilâtının muhasebe ve mali işlerini yürütür, Parti gelirleri ile gider ve harcamalarının mevzuata uygun olarak gerçekleşmesine yönelik tedbirleri alır.

b. Genel Merkez kesin hesap raporları ve bütçe tasarlarının zamanında hazırlanarak ilgili mercilere sunulması ile muhasebe ve mali işlere ilişkin defter kayıt ve belgelerin ilgili mevzuat hükümlerine göre tutulması, kaydedilmesi ve saklanması işlemlerini birinci derecede sorumlu olarak yürütür.

c. Parti parası ile para hükmündeki kıymetlerinin Muhasebe Yönetmeliği ve diğer mevzuat hükümlerine göre muhafaza edilmesini sağlar.

d. Üçüncü şahıslarla yapılacak ve Partiye mali sorumluluk yükleyen sözleşmeleri takip ederek, parti menfaatleri ve mevzuata uygun olarak tamamlanmasını temin eder.

e. İl teşkilâtlarının muhasebe ve mali işlerini denetler, eksiklik ve aksaklıkları tespit ederek, bunları giderecek çalışmalar yapar. Parti Teşkilâtı'nın muhasebe ile ilgili yazışmalarını yürütür.

f) Mali işlerin yürütülmesi ile ilgili olarak alt kademe çalışmalarında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.

BAŞKANLIK DİVANININ TEŞKİLİ VE ÇALIŞMA ESASLARI

MADDE 49-

Başkanlık Divanı;

a. Genel Başkan,

b. Genel başkan yardımcıları,

c. Genel Sekreter,

d. Genel sekreter yardımcıları,

e. Genel muhasip,

f. Genel muhasip yardımcısından

teşekkül eder.

Divan toplantıları, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile Genel Başkan'ın uygun gördüğü şekil, süre ve yerlerde yapılır, kararlar katılanların çoğunluğu ile alınır. Ancak, Merkez Yönetim Kurulu yetkisindeki konulara ilişkin alınacak kararlarda üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:22

BAŞKANLIK DİVANININ GÖREV VE YETKİLERİ

MADDE 50-

Başkanlık Divanı, Genel Başkan'ın danışma ve Partinin yürütme organı olarak;

a. Genel Başkan ve Parti sözcüsü tarafından gerek görülmesi hâlinde Parti adına yapılacak önemli açıklamalara ilişkin esasların tespit edilmesinde,

b. Partinin, Merkez Yönetim Kurulu kararları doğrultusunda sevk ve idaresinde,

c. Partinin muhtelif teşkilât ve kademelerinin çalışmalarında uyum ve iş birliğinin sağlanmasında,

d. Partinin TBMM Grubu ve partili hükûmet üyeleri ile Genel Merkez arasındaki koordinasyonun temininde

Genel Başkan'a yardımcı olur.

Ayrıca, Tüzükte verilen görev ve yetkilere ilişkin kararların yanında, acil ve zaruri hâllere münhasır olmak ve yapılacak ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısına sunulmak kaydıyla, Merkez Yönetim Kurulu yetkisindeki bütün konularda kararlar alıp, bu kararları uygulatabilir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

A. TEŞKİLİ, GÖREV SÜRESİ VE ÇALIŞMA USULÜ

MADDE 51-

Merkez Yönetim Kurulu, Büyük Kongre'den sonra Partinin en üst seviyede karar organıdır. Parti Genel Başkanı ve Büyük Kongre'de seçilen 70 asil üyeden teşekkül eder. Kurulun 30 yedek üyesi bulunur.

Parti teşkilâtında herhangi bir görev yürütmekte olanlardan Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilenlerin, bu göreve başlayabilmeleri için eski görevlerinden ayrılmaları gerekir.

Merkez Yönetim Kurulunun görevi seçildikleri kongreyi takip eden olağan kongreye kadar devam eder. Bu süre içinde istifa ve diğer sebeplerle Kurulda meydana gelecek boşalmalar, yedek üyelerin sırasıyla göreve daveti sonucunda doldurulur. Boşalan üyenin yerine seçilen kişi, asil üyenin süresini tamamlar.

Merkez Yönetim Kurulu toplantılarını üye tam sayısının salt çoğunluğu ile ayda bir yapar. Normal toplantılar dışındaki olağanüstü toplantılar için Genel Başkan tarafından üyelere çağrı yapılması gerekir.

Kararlar toplantıya katılanların çoğunluğu ile alınır. Oyların eşitliği hâlinde Genel Başkan'ın tercihte bulunduğu tarafın görüşü benimsenir.

Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan'ın bulunmadığı zamanlarda Genel Başkan Vekili'nin başkanlığında toplanır.

Herhangi bir mazereti olmaksızın üst üste üç toplantıya katılmayan üye istifa etmiş sayılır.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

B. GÖREV VE YETKİLERİ

MADDE 52-

Merkez Yönetim Kurulu :

a. Parti program ve tüzük hükümleri ile Büyük Kongre kararlarının uygulama esaslarını tespit etmek, Partinin bütün teşkilât birimlerinin sevk ve idaresine ilişkin kararlar almak.

b. Parti Tüzük ve Programı'nda yer alan amaç, temel ilke ve hedefler ile Parti politikalarının toplumun her kesimine yayılması, tanıtılması ve benimsenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi için gerekli tedbirleri almak. Bunun için her türlü basın yayın organlarından ve kitle haberleşme vasıtalarından faydalanma esaslarını belirlemek.

c. Parti faaliyetlerinin yürütülmesine temel olmak üzere hazırlanan çalışma programlarını onaylamak ve bu programları yürütecek çeşitli ihtisas komisyonlarının teşkil edilmesine karar vermek.

d. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Siyasi Partiler Kanunu ile sair ilgili mevzuat hükümleri uyarınca lüzum görülen yerlerde parti teşkilâtları kurmak, kurmaya yetki vermek ve feshetmek, teşkilâtı bir bütün hâlinde geliştirmek ve yaygınlaştırmak.

e. Partinin hükûmet kurması, kurulan hükûmete ortak olması veya hükûmetten çekilmesine karar vermek.

f. Hazırlanan Parti faaliyet raporu ile kesin hesabı onaylayarak büyük kongreye sunmak.

g. Milletvekili genel veya ara seçimleri ile mahalli seçimlere katılıp katılmamaya karar vermek; seçim işlerini düzenlemek, sevk ve idareye ilişkin kararlar almak.

h. Milletvekilliği ve belediye başkanlıkları ile il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için aday tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemek.

ı. Bu Tüzükte ve siyasi partiler kanununda gösterilen esaslar dahilinde parti gelirlerini artırmak için gerekli tedbirleri almak ve çalışmalarda bulunmak.

j. Parti Teşkilâtı'nın mevzuat hükümleri doğrultusunda çalışmasını temin etmek ve her kademedeki Parti faaliyetlerinde etkinliğin arttırılması için, Genel Başkan tarafından atanan parti müfettişlerinin görev, yetki ve sorumluluklarını belirlemek .

k. Genel Merkez ile il ve ilçe teşkilâtlarına ait faaliyet raporu, bütçe ve kesin hesapları suresi içinde inceleyerek onaylanmalarını ve birleştirilmelerini sağlayarak, Büyük Kongre'nin onayına sunulmasına karar vermek.

l. Parti Program ve Tüzüğü'nde gerekli değişiklikleri tespit etmek, değişiklik tasarılarının hazırlanmasını sağlamak ve bu tasarılardan uygun görülenlerin Büyük Kongre'nin onayına sunulmasına karar vermek.

m. Tüzükte öngörülen ve parti içi faaliyetleri düzenleyen yönetmelik tasarılarını karara bağlamak.

n. Zorunlu sebepler dolayısıyla büyük kongrenin toplanamadığı hâllerde, partinin hukuki varlığına son verilmesi ve tüzük ve programının değiştirilmesi dışındaki bütün kararları almak.

o. Siyasi partiler ve seçim kanunları ile ilgili diğer kanunların ve parti tüzüğünün verdiği bütün görevleri yerine getirmek ve yetkileri kullanmak.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:23

DANIŞMA KURULUNUN KURULUŞU,

GÖREV SÜRESİ VE ÇALIŞMA USULÜ

MADDE 53-

Danışma Kurulu, Türkiye ve dünya meseleleri hakkında Genel Başkan'a görüş ve öneriler sunmak üzere oluşturulan bir kuruldur. En fazla 30 üyeden oluşan Danışma Kurulu'nun üyeleri Genel Başkan tarafından belirlenir.

Danışma Kurulu üyeleri ortaklaşa veya bağımsız olarak, Genel Başkan tarafından belirlenecek konularda araştırma ve çalışmalar yapar.

Danışma Kurulu, Genel Başkan başkanlığında yılda en az üç defa toplanır. Ayrıca, Genel Başkan gerek gördüğü hâllerde de Danışma Kurulunu toplayabilir.

Genel Başkanın gerekli gördüğü zamanlarda ve çağrısı üzerine; Merkez Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları ile il ve ilçe başkanlarının birlikte katılacağı toplantılar düzenlenebilir. Bu toplantılar, "Genişletilmiş Yüksek İstişare Meclisi" olarak adlandırılır.

BÜYÜK KONGRE

A. BÜYÜK KONGRENİN OLUŞUMU

MADDE 54-

Büyük Kongre seçilmiş üyelerle tabii üyelerden teşekkül eder.

a. Seçilmiş üyeler, her il kongresinin seçtiği ve toplamı 1.100 olan delegelerdir. TBMM üye tam sayısının değiştirilmesi durumunda, yapılacak ilk kongrelerde TBMM üye tam sayısının iki katı, il kongrelerince seçilecek üye sayısı olarak dikkate alınır.

b. Tabii üyeler: Partinin Genel Başkanı, Merkez Yönetim ve Merkez Disiplin kurullarının üyeleri, partili bakan ve milletvekilleri ile üyelikleri devam eden parti kurucularıdır. Üyeliği devam eden Parti kurucularının, seçilmiş Büyük Kongre üye sayısının % 15'inden fazla olması durumunda, Kongre üyesi olacakların % 15 oranı ile sınırlandırılmasında Parti Genel Başkanı yetkilidir.

Büyük Kongre'nin tabii üyesi olanlar il kongrelerinde delege seçilemezler ve bu üyelerden Merkez Yönetim Kurulu üyesi olanlar, bu Kurulun ibrasına ilişkin oylamalara katılamazlar.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:24

B.BÜYÜK KONGRENİN GÖREV VE YETKİLERİ

MADDE 55-

Büyük Kongre, partinin en üst düzeyde yetkili ve sorumlu karar organıdır. Parti Teşkilâtı'nın bütün birimleri ile her türlü Parti faaliyeti ve Parti politikası hakkında son ve kesin karar verme yetkisine sahiptir. Bu itibarla;

a. Parti Genel Başkanı, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu asil ve yedek üyelerini gizli oyla seçmek.

b. Gerek görülmesi hâlinde Partinin Tüzük, Program ve adını değiştirmek.

c. Partinin gelir-gider ve harcamalarını kapsayan kesin hesabını bir komisyon marifetiyle inceleterek karara bağlamak.

d. Merkez Yönetim Kurulunu ibra etmek veya kesin hesabı reddetmek.

e. Kanunlar, parti tüzük ve parti programı çerçevesinde toplumu ve devleti ilgilendiren konular ile kamu faaliyetleri ve Parti politikası hakkında, genel nitelikte olmak şartıyla temenni kararları veya bağlayıcı kararlar almak.

f. Parti yararı ve ilgilinin özel durumu itibarıyla gerek görülmesi durumunda, her kademedeki disiplin kurulunca verilen cezaları affetmek,

g. Partinin feshine veya başka bir parti ile birleşmesine ve böylece hukuki varlığı sona erecek olan Partinin, taşınır ve taşınmaz malları ile haklarının tasfiye usul ve esaslarını belirlemek.

h. İlgili kanunlar ile iş bu tüzüğün diğer maddelerinde yer alan sair hususları karara bağlamak.

Büyük Kongre'nin başlıca görev ve yetkilerini oluşturmaktadır
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI   TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:24

C. BÜYÜK KONGRE TOPLANTILARI VE GÜNDEM

MADDE 56-

Olağan ve olağanüstü olmak üzere iki farklı Büyük Kongre toplantısı düzenlenebilir.

a. Olağan toplantılar: Büyük Kongre'nin olağan toplantıları Merkez Yönetim Kurulunun tespit edeceği yer ve zamanda yapılır. Ancak bu toplantılar arasında geçecek süre iki yıldan az, üç yıldan fazla olamaz.

b. Olağanüstü toplantılar:

Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulunca gerek görülen hâllerde veya Büyük Kongre delegelerinin en az beşte birinin imzaları noterce onaylı yazılı talebi üzerine, Büyük Kongre olağanüstü toplantıya çağrılabilir.

Bu toplantılarda sadece toplantı gündeminde yer alan konular görüşülür ve karara bağlanır, olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz.

c. Kurulu hazırlar. Olağanüstü toplantının gündemi ise, davet yapan organca düzenlenir. Gündemsiz olağanüstü toplantı talebinde bulunulamaz.

d. Büyük Kongre toplantılarının yeri, zamanı ve gündemi en az 15 gün önce il başkanlıklarına bildirilir. Belirlenen tarihte toplantı yeter sayısı olan üye tam sayısının salt çoğunluğuna ulaşılamadığı takdirde ikinci toplantı, bu tarihi takip eden gün, aynı yer ve saatte mevcudun katılımı ile gerçekleştirilir.

Toplantının yeri, zamanı ve gündemi ile ikinci toplantıya dair hususlar ve Büyük Kongre üyelerini gösterir delege listesi, kongre toplantısından en az 15 gün önce Yüksek Seçim Kurulunun belirleyeceği ilçe seçim kurulu başkanına bildirilir. Bu liste, Büyük Kongre'de yoklama cetvelini teşkil eder
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

E. KONGRE DİVANI VE GÖREVLERİ

MADDE 58-

Büyük Kongre'de gündeme geçilmeden önce; bir başkan, iki başkan yardımcısı ve iki katip seçilerek kongre divanı teşkil edilir. Büyük Kongre'nin divan başkanı gizli oyla seçilir. Aday tek olduğunda bu seçim açık (iş'ari) oylamayla yapılır. Kongre divanı katipleri açık oylamayla seçilir.

Kongre divanı; müzakereleri idare etmek, toplantı düzenini sağlamak, tutanağı kaleme alıp imzalamak, oylamaların sayım ve dökümlerini denetlemek ve tasnif sırasında veya sonradan yapılan itirazları inceleyip karara bağlamakla görevlidir.

F.AÇILIŞ KONUŞMASI VE RAPORLARIN OKUNMASI

MADDE 59-

Büyük Kongre'de divanın teşkilinden sonra, açılış konuşması için Parti Genel Başkanı'na söz verilir. Genel Başkan yoksa başkanlığa vekâlet eden üye açılış konuşmasını yapar. Daha sonra Merkez Yönetim Kurulunun faaliyet raporu okunur.

G. KOMİSYONLARIN TEŞKİLİ

MADDE 60-

Büyük Kongre'de divan çalışmalarına yardımcı olmak üzere, konunun özelliğine ve kongrede beliren eğilime uygun olarak, divana karşı sorumlu olacak yeter sayıda komisyon kurulur.

Her komisyon bir başkan, bir başkan yardımcısı ve bir katip seçmek suretiyle komisyon divanını teşkil eder. Divan, gündemi belirleyerek incelemeleri başlatır.

Divan, işin mahiyetine uygun olmak kaydıyla, özel ihtisas gerektiren herhangi bir konunun açıklanması veya savunulması görevini, Kongre üyelerinden birine verebilir.

Komisyon divanının toplantı yeter sayısı üye tam sayısının salt çoğunluğu, karar yeter sayısı ise oylamalara katılanların çoğunluğudur. Oylarda eşitlik olması durumunda divan başkanının bulunduğu tarafın görüşü kabul edilmiş sayılır.

Komisyon başkanı, inceleme sonuçlarını gösterir komisyon raporunu, varsa ekleri ile birlikte üyelere imzalattırdıktan sonra Büyük Kongre Divanı'na verir.

Komisyon raporu Büyük Kongre'de görüşülerek oylanır. Kabul edilirse kesinlik kazanır
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

H- KONGRE GÖRÜŞMELERİ

MADDE 61-

Büyük Kongre görüşmeleri gündemdeki sıraya göre yapılır. Kongre gündemine ve görüşme usulüne hâkimdir. Gündemdeki sıranın değiştirilmesi veya bir konunun gündeme alınması Kongre kararına bağlıdır. Gündem üzerinde fikir birliği sağlanınca, başkan gündemin bu hâliyle kabulünü açık oylamaya sunar.

Görüşmeler, söz isteği sıraları tespit edilerek yürütülür. Parti Genel Başkanı'na, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile komisyon başkanları veya sözcülerine öncelik tanınır.

Kongre'de bulunan ve delege olmayan misafirlere söz ve konuşma hakkı Büyük Kongre üyelerinin kabul oyları ile tayin olunur .

Çalışma raporunda daha önce muhalefet şerhi vermiş olan Merkez Yönetim Kurulu üyesine, rapor aleyhine konuşmak üzere söz verilmez .

Kongreye gönderilen tebrik ve başarı telgrafları, mektup ve yazıları ve kongreye katılıp onur veren misafirler öncelik durumuna göre, uygun zaman aralıklarında hazır bulunanlara duyurulur.

I. SEÇİM HAZIRLIKLARI VE ADAYLIK

MADDE 62-

Büyük Kongre üyelerinin isim listesi, toplantı tarihinden en az 15 gün önce Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği ilçe seçim kurulu başkanına iki nüsha hâlinde verilir. Siyasi Partiler Kanunu'nun 21. maddesindeki esaslar dahilinde seçim kurulu başkanınca tasdik edilen bu listeler kongre toplantı tarihinden en az yedi gün önce Parti Genel Merkez Binası'na asılarak ilân edilir. İlân suresi üç gündür ve bu süre içerisinde yapılacak itirazlar, ilgili hâkim tarafından en geç iki gün içerisinde karara bağlanır. Kesinleşen ve mühürlenerek partiye iade edilen listeye hiçbir suretle itiraz edilemez .

Büyük Kongre tarafından yapılacak, Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliği seçimleri yargı gözetimi altında gizli oy ve açık tasnif esasına göre aşağıdaki şekilde yapılır .

Büyük Kongre'de genel başkanlığa ve seçim yapılacak diğer organlara adaylık başvurusu için Kongre Başkanlık Divanı'nca belirli bir süre tespit edilerek Kongre'ye duyurulur. Bu süre sonunda adaylar ilân edilirler.

Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliği seçimlerine aday olabilmek için genel kurul delegesi olmak gerekir. Delege olmayan kişilerin aday olabilmesi için parti üyesi olması ve en az 40 genel kurul delegesinin imzası ile adaylığa teklif edilmesi şarttır

Parti Genel Başkanlığı için aday gösterilenlerin, oy pusulaları ayrı ayrı ve yeter sayıda çoğaltılarak Kongre Divanı'na teslim edilir.

Büyük Kongre'de yapılacak seçimlerde Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu'na aday olanlar; her kurul için ayrı ayrı belirtilmek suretiyle aynı toplu listede gösterilebileceği gibi, her kurul için ayrı toplu listeler de düzenlenebilir. Bu şekillere uygun hazırlanmış ve farklı renklerde olabilecek toplu oy pusulaları kongre başkanlık divanınca tasnif edilerek, mühürlenmek için görevli seçim kuruluna verilir.

Ayrıca, her kurul için ayrı ayrı olmak üzere asil üye ve yedek üye ayrımı ile sayı sınırlaması yapılmaksızın listeler oluşturulabilir. Bu listelere yazılan her ismin karşısına bir işaret kutusu konularak çoğaltılır ve mühürlenerek oy pusulası hâline getirilmek üzere ilçe seçim kurulu başkanına verilir.

Seçim yapılacak kurullara toplu listeler dışında ferdi olarak müracaat etmek suretiyle aday olanlar, divan başkanlığınca aday olunan her organ için ayrı bir liste oluşturulmak suretiyle işleme konulur. Bu listelerde isim sıralaması, her organ için ayrı ayrı kura ile belirlenen bir isim başa yazılmak ve alfabetik sıraya göre diğer isimlerin bu ismi takip etmesi şeklinde yapılır.

Sıralama yapılan münferit aday listelerinin başına "Ortak Liste" şerhi düşülerek, her ismin karşısına bir işaret kutusu konulmayı müteakip, çoğaltılır ve mühürlenip oy pusulası hâline getirilmek üzere seçim kurulu başkanına verilir.

Toplu listeler dışındaki listelere, yedek üye yazılamaz.

Kongrelerde yapılacak seçimler, ilgili seçim kurulunun gözetimi ve denetiminde yapılır. Seçim kurulu başkanı, bir başkan ile iki üyeden oluşan yeteri kadar seçim sandık kurulu oluşturur. Sandık kurulu başkanı ile bir üyesi memurlar, diğer üyesi de aday olmayan Parti üyeleri arasından seçilir. Ayrıca her sandık için aynı şekilde üçer yedek üyede belirlenir. Seçim, sandık kurulu başkanının yokluğunda kurula, memur üye başkanlık eder. Seçim sandık kurulu, kanunun ve tüzüğün öngördüğü esaslara göre seçimlerin yürütülmesi ve oyların tasnifiyle görevli olup, bu görevleri seçim ve tasnif işiler bitinceye kadar aralıksız devam eder.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

J. OYLARIN KULLANILMASI

MADDE 63-

Seçim kurulunca mühürlenerek kesinleştirilmiş bulunan Büyük Kongre üye listesinde isimleri yer almayanlar oy kullanamazlar. Oylar, oy veren nüfus cüzdanı veya resimli kimlik kartıyla tespit edildikten ve listede isminin karşısına imza attırıldıktan sonra kullandırılır.

Delegeler, temsil ettikleri illerin alfabetik sırasına göre, sadece kendi oylarını kullanabilirler.

Oylar, aday olunan kurulu belirtmek suretiyle toplu liste hâlinde kullanılmış ve aynı organ için; bir zarftan birden fazla aynı toplu liste çıkmış ise bu listelerden biri, birden fazla farklı toplu liste çıktığında ise her iki liste de geçersiz sayılır.

Seçim yapılan organın üye sayısından fazla kişinin aday gösterildiği listelerde, adayların sol başındaki kutuyu işaretlemek suretiyle oy kullanılır. Bu durumda delege; Merkez Disiplin Kurulu için en çok dokuz, en az beş, Merkez Yönetim Kurulu için en çok yetmiş en az otuz adayı işaretleyebilir.

İşaretsiz veya eksik sayıda işaretle zarfa konulan listelerdeki oylar tasnif edilirken, isim sırasına göre yukarıdan aşağıya, o kurulun sayısı tamamlanıncaya kadar olan adaylar birer oy almış sayılır.

Oyların yukarıda belirtilenden farklı kullanılması hâlinde, belirtilen sayıdan az veya fazla adayın işaretlenmesi ya da adayların isimlerinin çizilmesi ve benzeri durumlarda oy pusulası hiç işaretlenmeden kullanılmış sayılır.

Kongrede bulunan delegelerin tamamı oy kullandıktan ve sandık kurulunca yapılan uyarılara rağmen oy kullanacak başka delege kalmadığı anlaşıldıktan sonra, durum sandık kurullarınca bir tutanakla tespit edilerek sandıklar açılır ve oy sayımına geçilir.

Sayım ve döküm sırasında en fazla oy alanlar asil üyeliklere, diğerleri de sırasıyla yedek üyeliklere seçilmiş sayılırlar. Eşit oy alan adaylar varsa kura çekilir.

Oylar toplu liste hâlindeki oy pusulaları olarak kullanılmış, asil ve yedek üyelerin sıfatları belirtilmiş ise değerlendirme bu şekle uygun yapılır.

Seçimin devamı sırasınca yapılan işlemler ile tutanakların düzenlenmesinden itibaren iki gün içinde seçim sonuçlarına yapılacak itirazlar hâkim tarafından aynı gün incelenir ve kesin olarak karara bağlanır.

K. KONGRE TUTANAKLARI

MADDE 64-

Seçim sonuçları, sandık seçim kurullarınca açıklanır ve bu sonuçlar kongre tutanağına geçilir. Kongre tutanakları, kongre başkanlık divanınca en az üç suret düzenlenerek, kongreye ilişkin diğer belgelerle birlikte yeni seçilen Genel Başkan'a verilir.

Kullanılan oylar ve seçim sonuçlarına ilişkin tutanak ile kongre tutanağının birer örneği ilgili seçim kurulu başkanına teslim edilir.

MAL BİLDİRİMİ

MADDE 65-

Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile il başkanları seçildikleri kongreyi takip eden iki ay içerisinde, Genel Sekreterlik'çe belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Parti Genel Sekreterliği'ne mal bildiriminde bulunurl

TÜZÜK/. GENEL MERKEZ TEŞKİLATI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TÜZÜK/ EK LİSTE
» TÜZÜK/ 6. DİSİPLİN HÜKÜMLERİ
» TÜZÜK/1. KURULUŞ, AMAÇ VE İLKELER
» MHP İSTANBUL İL TEŞKİLATI’NIN EVSAHİPLİĞİNDE ÇAĞLAYAN MİTİNG’İ YAPILDI
» Antalya mhp il teşkilatı ve ilçeleri ankara siyaset okulunda;