UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER

YazarMesaj
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 566
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 15/07/80
Yaş Yaş : 43
Nerden Nerden : TURAN CUMHURİYETİ
İş-Meslek İş-Meslek : ANTİKOMÜNİST,ANTİSİYONİST
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 17/06/09

TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER Empty
MesajKonu: TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER   TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:31

10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER

KAYIT VE DEFTERLER

MADDE 94-

Parti Genel Merkezi ile il ve ilçe teşkilâtlarında, aşağıdaki defterler işlem görür.

1. Üye kayıt defteri,

2. Karar defteri,

3. Kongre karar defteri

4. Gelen ve giden evrak defteri,

5. Gelir ve gider defteri,

6. Demirbaş defteri,

Defterlerin kaç sayfadan ibaret olduğu ve bütün sayfaları ayrı ayrı olmak üzere, teşkilâtın bağlı bulunduğu seçim kurulu başkanlığınca mühürlenerek tasdik edilir.

1. ÜYE KAYIT DEFTERİ : Mahalle ve köy esasına göre Partili üyelerin kaydedildiği defterdir.

2. KARAR DEFTERİ: İlgili teşkilât kademesi yönetim kurulunun almış oldukları kararların tarih ve sayı numarasına göre müteselsil olarak kaydedildiği defterdir. Kararlar, oylamaya katılan üyeler tarafından imzalanır. Karara muhalif olan üyeler muhalefet gerekçelerini yazarak imzalarlar.

3. KONGRE KARAR DEFTERİ: Kongrece alınan kararlar ile kongre tutanaklarının özetlenerek yazıldığı defterdir. Başkanlık divanı üyelerince imzalanır.

4. GELEN VE GİDEN EVRAK DEFTERİ: Teşkilât kademelerine ait bütün yazışmaların tarih ve sayı numarası ile kaydedildiği defterdir. Gelen evrakın asılları ile giden evrakın suretleri aynı düzenle bir dosyada saklanır.

5. GELİR VE GİDER DEFTERİ: Parti adına elde edilen gelirlerin ne şekilde elde edildiği ve harcandığını, evrak tarih ve sayısı ile birlikte gösteren defterdir.

6. DEMİRBAŞ DEFTERİ: Partiye alınan ve sarf malzemesi niteliğinde olmayan dayanıklı malların kaydedildiği defterdir. Partiye emanet olarak kullanılmak üzere verilen eşyalar bu deftere ayrıca kaydedilir ve iade edildiği takdirde listeden kaydı düşülür.

Partiye ait demirbaşların eskime ve yıpranma nedeniyle kullanılmaz hâle gelmesi durumunda, ilgili yönetim kurulu tarafından düzenlenecek bir rapor ile kayıttan düşürülmeleri sağlanır.

Yukarıda sözü edilen defterlerin dışında, parti organlarınca fayda ve lüzum görülen başkaca defterler de tutulabilir.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER   TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:31

MALÎ HÜKÜMLER

MADDE -95

Partinin gelirleri amacına aykırı olamaz. Bu gelirler;

1. Parti üyelerinden alınan ve bir milyon lirayı geçmeyen giriş aidatı,

2. Yıllık en az altı milyon ve en çok on iki milyon lira arasında değişen üyelik aidatı,

3. TBMM' deki Partili üyelerden alınacak milletvekili aidatı,

4. Milletvekili, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi aday adaylarından alınacak ve tutarı Merkez Yönetim Kurulunca tespit edilecek özel aidat,

5. Parti bayrağı, rozet,amblem vb. rumuzların satış gelirleri,

6. Parti tarafından hazırlanan dergi, kitap,broşür vb. yayınlarının satış bedelleri ile üye kimlik kartları için alınan gider karşılıkları,

7. Partice tertiplenecek eğlence geceleri, şölen, konser, çay toplantıları ve açık artırmalardan elde edilecek gelirler,

8. Partiye ait menkul ve gayrimenkul gelirleri,

9. Siyasi Partiler Kanunu'na uygun olmak kaydıyla çeşitli kişi ve kuruluşların makbuz karşılığı yaptıkları bağışlar,

10. Mevzuat uyarınca Genel Bütçe'den aktarılacak devlet yardımlarından oluşur.

Parti üyesi, vermeyi taahhüt ettiği aidatın tutarını Siyasi Partiler Kanunu'na ve Tüzüğe uygun olmak şartıyla, kayıtlı bulunduğu teşkilât kademesine yazılı olarak bildirmek suretiyle artırabilir.

Aidatı tahsile yetkili teşkilât kademesinin Yönetim Kurulu, parti üyesinin vermeyi kabul ettiği miktardaki aidatı ödeyemeyecek durumda olduğunu tespit eder ise, aidat miktarını asgari hadde indireceği gibi tamamen de kaldırabilir.

Parti üyesinin, aidatının bir kısmını veya tamamını ödememiş olması, kongrelerde oy kullanmasını veya delege seçilmesini hiçbir şekilde engellemez ve borçlu olması partiden çıkarılmasına sebep teşkil etmez.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

MesajKonu: Geri: TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER   TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER Icon_minitimeÇarş. 17 Haz. 2009 - 13:31

MİLLETVEKİLLİĞİ AİDATI

MADDE 96-

Partiye mensup TBMM üyelerinin ödeyeceği milletvekili aidatının tutarı ve Grup ile Genel Merkez arasında ne şekilde dağıtılacağı Parti Meclis Grubu'nda karara bağlanır. Ancak, bu aidatın yıllık tutarı milletvekili maaşının net bir aylığını geçemez. TBMM'de grup kurulamaması hâlinde ödenecek aidat miktarını Merkez Yönetim Kurulu tespit eder.

SATIŞ BEDELLERİ

MADDE 97-

İş bu tüzüğün 95'inci maddesinin 5 ve 6'ncı bentlerinde yer alan satış bedellerini Merkez Yönetim Kurulu tespit eder. Düzenlenecek diğer faaliyetler ile ilgili değer ve fiyatlar ise, Genel Merkezce yapılanlar için Genel Sekreter, il ve ilçe teşkilâtı tarafından yapılanlar için ise ilgili Yönetim Kurulu marifetiyle tespit edilir.

BAĞIŞLAR

MADDE 98-

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları ile bunların üst kuruluşları, dernekler, vakıflar ve kooperatifler kendi özel kanunlarına uymak şartıyla Partiye maddi yardım ve bağışta bulunabilirler. Partiye gerçek ve tüzel kişiler tarafından aynı yıl içerisinde en fazla 2.000.000.000 (iki milyar) lira, ayni veya nakdi bağış yapabilirler.

Partiye yapılacak bağışın azami tutarı, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere, o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilân olunan yeniden değerleme oranında artırılır.

Parti, yabancı devletlerden, milletler arası kuruluşlardan, yabancı uyruklu kişilerden ve Siyasi Partiler Kanunu'nun 66. maddesinde yazılı genel ve katma bütçeli resmi kurum ve kuruluşlardan, mahalli idarelerden, muhtarlıklardan, özel kanunla ve özel kanuna dayanılarak kurulmuş bankalardan ve sermayesinin bir kısmı devlete ait müesseselerden hiçbir suretle ayni ve nakdi bağış ve yardım alamaz. Bu kuruluşlardan mal ve hakların belgesiz olarak kullanılması ve bağışlanması kabul edilemez.

GAYRİMENKUL ALIMI

MADDE 99-

Partinin maksadına uygun gayrimenkul alım, satım, devir ve ferahına Merkez Yönetim Kurulu yetkilidir.

Parti, maksadı dışında gayrimenkul iktisap edilemez.

Partinin gayesi içinde olmak şartıyla iktisap ettiği gayrimenkullerden gelir elde edilebilir.

TİCARÎ FAALİYET, KREDİ VE BORÇ ALMA YASAĞI

MADDE 100-

Parti, ticari faaliyette bulunamaz. Parti adına hiçbir surette, hiçbir yerden ve hiçbir kimseden dolaylı ve dolaysız kredi ve borç alınamaz. Ancak, ihtiyaç duyulan hâllerde Siyasi Partiler Kanunu'nun 66'ncı maddesinin 1'inci ve 3'üncü fıkralarında gösterilenler dışında kalan gerçek ve tüzel kişilerden kredi ve ipotek karşılığı mal satın alınabilir.

KREDİ VE BORÇ VERME YASAĞI

MADDE 101-

Partide görevli hiçbir kişi ya da kurul tarafından Parti adına hiçbir gerçek ya da tüzel kişiye kredi ve borç verilemez.
KÜRŞAD TÜRK
BozKurt
BozKurt
KÜRŞAD TÜRK

Erkek

GELİR MAKBUZLARI

MADDE 102-

Partinin bütün gelirleri, parti adına elde edilir.

Partinin bütün kademelerince sağlanan gelirler Merkez Yönetim Kurulunca bastırılacak makbuzlar karşılığında alınır. Parti teşkilât kademelerine gönderilecek gelir makbuzlarının kayıtları, sıra ve seri numaralarına göre Parti Genel Merkezi'nce tutulur.

Parti teşkilât kademeleri aldıkları ve kullandıkları makbuzlar, dolayısıyla mali sorumluluk taşırlar.

Makbuzların asıl kısımları ile dip koçanlarında aynı sıra ve seri numarası bulunur. Makbuz dip koçanlarının saklanma süresi, Anayasa Mahkemesinin ilk incelemeye ilişkin kararının partiye bildiriliş tarihinden itibaren 5 yıldır.

Sağlanan gelirin miktarı, sağlandığı kişinin adı, soyadı ve adresi ile makbuzu düzenleyenin adı soyadı ve imzası dip koçan ve kesilen kısımda yer alır.

GİDERLERİN YAPILMASINDA USUL

MADDE 103-

Partinin giderleri amaçlarına aykırı olamaz. Partinin bütün giderleri parti tüzel kişiliği adına yapılır. Beş milyon liraya kadar yapılan harcamaların makbuz veya fatura ile tevsiki mecburi değildir. Ancak, bütün harcamaların Muhasebe Yönetmeliği'nde belirlenen yetkili kurul ve makamın kararına dayanması şarttır. Şu kadar ki Yetkili Kurulca onaylanan bütçede ön görülmüş olmak kaydıyla genel tarifeye bağlı giderler için ayrıca karar almaya gerek yoktur.

Belge karşılığı olmaksızın yapılabilecek harcamaların azami tutarı, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere, o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilân olunan yeniden değerleme oranında artırılır.

Giderlere ait belgelerin saklanma süresi, özel kanunlarda gösterilen daha uzun süreye ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, kesin hesaba ilişkin Anayasa Mahkemesinin ilk inceleme kararının partiye bildirme tarihinden itibaren beş yıldır. İlçe teşkilâtının gelir gider ve harcamaları azami beş ay içinde il yönetim kurulunca, il teşkilâtının gelir gider ve harcamaları ise azami altı ay içinde Merkez Yönetim Kurulunca incelenir.

MALÎ SORUMLULUK

MADDE 104-

Partinin Genel Merkezi'nce yapılacak giderleri, sözleşmeleri ve girişilecek taahhütleri; Parti tüzel kişiliği adına, Genel Merkez'de Merkez Yönetim Kurulu, illerde il yönetim kurulu, ilçelerde ilçe yönetim kurulu veya bu kurullar tarafından yetkili kılınan kişilerce yapılır. Genel Merkez ile il ve ilçelerde parti tüzel kişiliği adına sözleşme yapılması ve taahhüt altına girilmesine ilişkin usul ve esaslar Merkez Yönetim Kurulunca tespit edilir.

Bu esaslara aykırı olarak yahut Merkez Yönetim Kurulunca yetki verilmediği veya bu kurul tarafından sonradan alınan bir kararla onaylanmadığı takdirde, Partinin teşkilât kademelerinin yaptıkları sözleşme ve giriştikleri yükümlülüklerden dolayı, parti tüzel kişiliği hiçbir suretle sorumlu tutulamaz; Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan veya parti tüzel kişiliği aleyhinde takipte bulunulamaz. Bu takdirde sorumluluk, sözleşmeyi yapan veya yükümlülük altına giren kişi veya kişilere aittir.

BÜTÇE VE KESİN HESAP

MADDE 105-

Partinin hesapları, bilânço esasına göre düzenlenir. Her takvim yılına ait bütçe ve kesin hesabın hazırlanması ile gelir, gider ve diğer muhasebe işlemlerine ilişkin usul ve esaslar ayrıca düzenlenecek Muhasebe Yönetmeliği'nde belirtilir.

Partinin Genel Merkezi ve bağlı ilçelerini de kapsamak üzere il yönetim kurulları ayrı ayrı her takvim yılı başında gelir ve gider tahminlerini içeren yıllık bir bütçe hazırlarlar. İl teşkilâtları hazırladıkları bütçeyi ait olduğu takvim yılından önceki yılın ekim ayı sonuna kadar Genel Merkez'e gönderirler. İl ve ilçe teşkilât kademelerine ilişkin bütçeler, Genel Merkez'in bütçesi ile birleştirilir ve aralık ayı sonuna kadar Merkez Yönetim Kurulunca incelenerek karara bağlanır.

İl yönetim kurulları, bağlı ilçeleri de içine almak üzere her bütçe yılını takip eden nisan ayı sonuna kadar, bir evvelki yıla ait uygulama sonuçlarını gösteren kesin hesabı hazırlayarak Genel Merkez'e gönderirler. Kesin hesap cetvelleri ilgili bulundukları bütçenin iç bölüm ve maddelerine uygun olarak düzenlenir.

Her teşkilât kademesi aynı hesap döneminde edindiği ve değeri 100 milyon lirayı aşan menkul, gayrimenkul ve her türlü hakları bir liste olarak edinim tarihi ve finansman kaynağını belirtmek suretiyle kesin hesap cetveline ekler.

İl yönetim kurullarından gönderilenler ile Genel Merkez'e ait olan kesin hesap cetvelleri Merkez Yönetim Kurulunca yapılan incelenmeyi müteakip son şeklini alır ve karara bağlanır.

TÜZÜK/10. KAYITLAR, DEFTERLER VE MALÎ HÜKÜMLER
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TÜZÜK/11.SON VE GEÇİCİ HÜKÜMLER PARTİNİN FESHİ
» TÜZÜK/1. KURULUŞ, AMAÇ VE İLKELER
» TÜZÜK/ EK LİSTE
» TÜZÜK/ 6. DİSİPLİN HÜKÜMLERİ
» TÜZÜK/7. PARTİ MECLİS GRUBU