UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin......

YazarMesaj
ÜLKÜSERAP02
Yetkili Asena
Yetkili Asena
ÜLKÜSERAP02

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 882
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/04/89
Yaş Yaş : 35
Nerden Nerden : Adıyaman/Besni
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/02/09

...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Empty
MesajKonu: ...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin......   ...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Icon_minitimeCuma 24 Tem. 2009 - 7:09

Büyük TURAN Sanatçısı:Azerin
...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Qifvp6lrn2
Türk dünyası ile ilişkilerimiz, istediğimiz yoğunluğa ulaşamadığı için, Türk dünyasındaki nice büyük sanatçılardan Türkiye Türkleri’nin haberi olmuyor. Tarih boyunca Türk ulusunun yüreğini okşayan türkülerimizi, kendi ses pınarından bizlere sunan sanatçılarımızdan biri de Azerin’dir. Kuzey Azerbaycan‘ın Bakü ilinde dünyaya gelen; fakat vatanını “Türk’ün yaşadığı her yer” olarak belirten güzel sanatçımız, Türk dünyasının yeniden ayağa kalkabilmesi için geçmişinden el alıp, Türklüğün geleceğini kutlu kılmaya çalışmaktadır.
Türkiye, Azerin’i büyük çoğunlukla “Çırpınırdı Karadeniz” adlı türküden tanımıştır ve bugün hâlâ Azerin adı, “Çırpınırdın Karadeniz, bakıp Türk’ün bayrağına, / Ah ölmeden bir görseydim, düşebilsem toprağına.” dizeleriyle özdeşleşmiştir. Tıpkı “Tuna Nehri Akmam Diyor” türküsü gibi, uzun yıllar, Türkçüler tarafından sıklıkla dinlenen bu parça, Azerin‘in bir “milli sanatçı” olarak algılanmasında oldukça etkili olmuştur. Çünkü bu türkü, belki de büyük Türk birliğine ilk adım atabilecek ülkeler olarak görünen Türkiye ile Azerbaycan‘da yaşayan Türkler için “birlik” ve “şadlık” simgesi olmuştur. Bugün hâlâ damarlarımızdaki asil kanın coşarak akmasını sağlayan bu türkü ile, kutlu sanatçımız Azerin’in bütün Türk dünyasında sesi yankılanmaktadır.
Bu sene, Yenigün (Nevruz) Bayramı’nda açılan TRT Avaz’ın açılış törenine katılarak yeniden ve yılmadan TURAN diyen Azerin, kendisiyle yapılan bir söyleşide “Vatanı tanıtmak, onu terennüm eylemek benim karakterimde var. Bugüne kadar söylediğim bütün şarkılara - türkülere, mutlaka vatanseverliğimden bir parça katmışımdır. Bu da sanırım yine benim haysiyetimle alakalı bir şeydir.” demiştir. Yine aynı söyleşide, “Dünyanın herhangi bir yerinde, Türk insanının yaşadığı her yer benim vatanımdır. Ben, isterse Türkiye’de yaşayayım, isterse Azerbaycan‘da veya Kazakistan’da, Kerkük’te… nerede olursam olayım, Türk insanını söyleyen biri olduğum için, buralar hep benim vatanımdır.” diyerek, bugün Türkiye’deki sanatçıların çoğunun sahip olmadığı bir “milli bilince” sahip olduğunu ortaya koymuştur.
alıntıdır...
ÜLKÜSERAP02
Yetkili Asena
Yetkili Asena
ÜLKÜSERAP02

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 882
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/04/89
Yaş Yaş : 35
Nerden Nerden : Adıyaman/Besni
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/02/09

...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Empty
MesajKonu: Geri: ...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin......   ...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin...... Icon_minitimeCuma 24 Tem. 2009 - 7:17

Büyük Turan

Tentimiyin, telesmiyin, şaşmıyın
Yeri yersiz heddinizi aşmıyın
Gazan gelif gaynamamış daşmıyın
Sırdaşımız sebir, dözüm olacak
Ezel ahır dünya bizim olacak

Vaht Tebrizin, dünya erşin dünyası
Yol Tanrı’nın, Hakk-ı derkin dünyası
Ezel ahır dünya Türk’ün dünyası
Üç gün beşgün gecim tezim olacak

İgit verin, şehit verin, gan verin
Cansızdara canınızdan can verin
Gemi kimi sahillere yan verin
Müjdeçiler düzüm düzüm olacak

Düşman meni düz düşünmez şaş anlar
Dediğimi gaya duyar, daş anlar
Gayıdacak Çin Seddi’ni aşanlar
Müjdeçiler düzüm düzüm olacak

Yokuşlarda nefesimiz tengidi
Enişlerde ocağımız sengidi
Hak sözünde dünya birez lengidi
Hegigetder çözüm çözüm olacak

Yeni mizan yeni dünya gurandı
İlk andımız, son andımız TURAN’dı
Nişan veren Peygamberdi, GURAN’dı
Ne yozulsa heyire yozum olacak

Çekilecek garanlıklar, kölgeler
Birleşecek neçe neçe bölgeler
Dirilecek Oğuz Hanlar, bilgeler
Türk’e secde, Türk’e tenzim olacak
Ezel ahır dünya bizim olacak.
ZELBİXAN

Azerinin büyük Turana gönül verdigi apacık ortadadır.Allah onu ve tüm Türk dünyasını korusun ve yüceltsin..trt avazda seslendirdigi şiiri çok begendim eminimki sizde çok begenmiştirsiniz.

...........Büyük Turan Sanatçısı : Azerin......
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BÜYÜK TURAN SANATÇISI "AZERİN"
» YAŞASIN BÜYÜK TURAN ÜLKÜM,HERKESE IRKI ACUN OLSUN
» ....BÜYÜK DAVALAR BÜYÜK YÜREK İSTER....
» Azerin Duası
» Azerin ''Çırpınırdın Karadeniz''MÜKEMMEL BİR SES