UlkuGulu.forumotion.com
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız

UlkuGulu.forumotion.com

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz
 
AnasayfaSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Berât Gecesine mahsus şu beş haslet vardır...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
KIZIL ELMA
Yetkili Asena
Yetkili Asena
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1196
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 04/03/86
Yaş Yaş : 32
Nerden Nerden : ANTALYA
İsim İsim : FATMA
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 06/02/09

MesajKonu: Berât Gecesine mahsus şu beş haslet vardır...    Paz 25 Tem. 2010 - 13:58

Aslı “Beraet” olan ve Türkçe'ye “Berat” olarak giren bu kelimenin sözlük anlamı: “Borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak”.
Dinî literatürde ise: “Günahlardan arınmak, temize çıkmak, ilahî af ve rahmete nail olmak” manasını ifade etmektedir. Buna göre Berat gecesi, ALLAH Teâlâ'nın affı ve bağışlaması ile Müslümanların günahlardan arınmasına ve kurtuluşlarına bir vesiledir.
Berat gecesi hayırlarla dolu olayların meydana geldiği bir gecedir. Berat Gecesi'ni, bu derece yücelten husus, Berat gecesinin kudsiyeti, Kur’an-ı Kerim’in bu gecede Levh-i Mahfuzdan dünya semasına indirilmiş olması ile alakalıdır.


Berat Gecesine mahsus şu beş haslet vardır.


a- Mahlûkatın bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacakları, ihya (diriltme) veya imate (öldürme) edilecekleri, ecelleri gibi her mühim iş bu gece tefrik edilir, görevli meleklere verilir.

b- Berat gecesinde yapılan ibadetin fazileti büyüktür. Bu gece hakkında Hz. Ali (R.A.) den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:
“Şaban ayının yarısı yani Berat gecesi olduğu zaman kalkınız, o geceyi ibadetle geçiriniz, gündüzünde de oruç tutunuz. Çünkü Cenab-ı Hak, güneşin batmasıyla birlikte rahmet ve ihsanıyla, gufran ve inayetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle buyurur: Günahlarının bağışlanmasını isteyen yok mudur? Onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mudur? Onu rızıklandırayım. Bir derde düşen yok mudur? Ona afiyet vereyim, o dertten kurtarayım. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? Ve bu hitap fecir doğuncaya kadar devam eder.

c- ALLAH Teâlâ'nın rahmeti bu gece taşar da taşar. Hz. Aişe (R.Anha) validemiz bu geceyi bize şöyle anlatıyor: Günün birinde Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimiz yanıma girdi. Elbisesini çıkardı, aradan pek bir zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni büyük bir kıskançlık sardı. Kumalarımdan birinin yanına gidecek sandım ve çıkıp peşini takip ettim. Medinenin kabristanı olan Bakîu’l-gargad yani Cenne-tül Bakî’de kendisine eriştim. Mü'minlere ve şehidlere istiğfar ve dua e-diyordu. Kendi kendime:
- Anam babam sana feda olsun, Ya Resûlellah! Sen Rabbinin rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim, diyerek döndüm. Soluk-soluğa oda-ma girdim. Ardımdan da Resûlullah (S.A.V.) bana ulaştı ve:
Ey Aişe! Bu soluk soluğa nefes neyin nesi? Diye sordu. Ben:
-Ya Resûlellah! Anam babam uğruna feda olsun! Yanıma geldiniz, elbisenizi çıkardınız. Sonra fazla durmadan tekrar giyinip gittiniz. Beni kıskançlık tuttu. Ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. Nihayet sizi Bakî kabristanında dua ve istiğfar yaparken gördüm, dedim. Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:
-Ey Aişe! ALLAH ve Resûlu sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun? Fakat bana Cebrail (A.S.) geldi ve şöyle dedi:
- Bu gece Şaban'ın yarısı, Berat gecesidir. Cenab-ı Hak bu ge-cede Benî Kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinin sayısı kadar kim-seyi Cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece ALLAH; müşriklerin, kincilerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamla-rına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düş-künlerinin yüzlerine bakmaz. Sonra Resûli Ekrem (S.A.V.) Efendimiz elbisesini çıkardı. Bana:
-Ey Aişe! Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz?” bu-yurdu. Nezakete bakın! Cevapta da aynı zerafet-güzellik...
- Evet sana anam babam feda olsun, Ya Resûlellah! Dedim. Sonra Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz namaza kalktı. Secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. Vefat etti diye endişelendim. Kalktım elimle yokladım. Elimi ayağının iç kısmına koydum, kımıldadı. Ben de sevindim. Secdede şöyle dua ve niyaz ettiğini işittim:
“Euzü bi afvike min ikabike ve euzü bi rızake min sehatike ve euzü bike minke. Celle vechüke. La uhsî senaen aleyke. Ente kema es-neyte alâ nefsike. = ALLAH’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyor; senden yine sana sığınıyorum. Zatın yücedir. Sana karşı senayı sayıp bitiremem. Sen kendini nasıl sena ettinse öylecesin.”
Sabah olunca, bunları Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimize söyle-dim. O da:
Ey Aişe! Bunları öğrendin mi? dedi.
-Evet Ya Rasûlellah! Dedim. Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimiz:
-Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cebrail (A.S.) öğretti ve secdede bunları tekrar etmemi emretti, buyurdu.

d- Bu gece mağfiret gecesidir. Ebû Musa el-Eş'ari (R.A.)den ri-vayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:
“Muhakkak ALLAH Teâlâ, Şaban ayının yarısı, yani Berat Gecesi kullarına rahmetle bakar ve herkesi mağfiret eder. Yalnız müşrik olan kimse ile düşmanlık eden, kin ve husumet besleyen kimseyi mağfiret etmez.”

e- Bu mübarek gece Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimize şefaat hakkının tamamı verilmiştir. Çünkü Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendi-miz, Şaban'ın on üçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etmiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, on dördüncü gecesi yine niyaz etmiş, üçte biri daha verilmiş, on beşinci gece gene niyaz etmiş ve bu gece şefaatin ta-mamı ihsan buyrulmuştur. Ancak ALLAH Teâlâ'nın emirlerinden deve-nin ürküp kaçtığı gibi kaçıp uzaklaşanlar, bu şefaatten mahrum kalacak-lardır.
Bu gecenin ayrı bir bereketiyle, zemzem suyu da artmaktadır.

BERAT GECESİ NASIL İHYA EDİLMELİDİR?


Berat kandilini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice te-fekkür etmemiz gerekir. Berat gecesi neden mübarek, büyük bir gece ol-du? Evet neden? Çünkü Kur’an-ı Kerim bu mübarek gecede Levh-i Mah-fuzdan dünya semasına indirildi de ondan… O halde bu mübarek gecede Kur’an-ı Kerim ile olan ilgi ve alâkamızı, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor. Kur’an-ı Kerim’i biz okuyabiliyor muyuz? Eşimiz ve çocuklarımız okumasını biliyor mu? Kur’an-ı Kerim’i şahsi hayatımıza, iş hayatımıza ve ev hayatımıza uygulayabiliyor muyuz?

1- Geceyi oruçlu olarak karşılamak, geceyi ibadetle geçirmek ve ertesi gün yani Berat günü oruç tutmak. Hz. Ali (R.A.) den rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Şaban ayının yarısı yani Berat gecesi olduğu zaman kalkınız, o geceyi ibadetle geçiriniz, gündüzünde de oruç tutunuz...” Binaena-leyh Şaban ayının 14 ve 15. gündüzünü mutlaka oruçlu geçirmeliyiz. De-dikodudan, yalandan, harama bakmaktan sakınmalıyız.

2- İftarımızı yapıp ALLAH Teâlâ'ya şükrettikten ve akşam nama-zından sonra, üç defa Yasin-i Şerif okunacaktır. Her Yasin'den sonra bir defa Berat duası okunacaktır. İlki, Cenab-ı Hak'tan hayırlı ve uzun ömür isteği, kaza ve belâ'dan emin olmak; ikincisi, helâl bol rızık temennisi; üçüncüsü de son nefesinde hüsn-i hatime, kâmil imanla ölmek niyeti ile okunacaktır.

3- Namaz kılmak. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Berat gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Bu gecede ibadet etmenin ve nafile namaz kılmanın çok sevabı vardır. Fakat Berat gecesine mahsus, şekli muayyen ve kılınması sünnet olan bir namaz yoktur. Bu gece kılı-nacak olan nafile namazına: “Salatu'l-hayır=hayır namazı” denilmiştir ki, birçok rivayette yüz rekâttır. Her rekâtında Fatiha'dan sonra on İhlâs okumak ve iki rekâtta bir selâm vermek suretiyle yüz rekât kılınır. Ya da her rekâtında Fatiha'dan sonra yüz İhlas okumak suretiyle on rekât da kı-lınabilir. Toplamı bin İhlas eder. Bu namazın bereketi, uğuru her tarafa yayılır. Bu namazın çok fazileti ve çok çok sevabı vardır. Hasan-ı Basrî (R.A.) şöyle demiştir: Otuz sahabe bana haber verdi ki:

“Bu gece bu namazı kılan kimseye ALLAH Teâlâ yetmiş kere rahmet nazarıyla bakar ve her bakışında yetmiş ihtiyacını giderir. En küçüğü günahlarını mağfiret etmesidir.”

Ayrıca bu yüz rekat namazı kılana, Cenab-ı Hak yüz melek gönde-rir. Otuzu, onu cennetle müjdeler. Otuzu, ona cehennem azabından kurtu-lacağına dair teminat verir. Otuzu, ondan dünya afetlerini def ederler. On tanesi de şeytanın hile ve tuzaklarını ondan uzaklaştırırlar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Berât Gecesine mahsus şu beş haslet vardır...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Alt Forum Sorunum Vardı Ama?
» bu profil nasıl yapılır forumda anlatımı vardı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
UlkuGulu.forumotion.com :: Dinimiz İslamiyet :: İslamiyet, Dini Konular-
Buraya geçin: