UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ

YazarMesaj
KOZENİR
İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Yoneticiun8
KOZENİR

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 506
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 19/03/66
Yaş Yaş : 58
Nerden Nerden : TÜRK İZMİR
İş-Meslek İş-Meslek : SİTE KURMAK
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 10/02/09

İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Empty
MesajKonu: İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ   İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Icon_minitimeSalı 17 Şub. 2009 - 21:16

Resulullah Efendimiz (S.A.V),Muaz Bin Cebel’i Yemen’e vali olarak gönderirken sormuş:
Ne ile hükmedeceksin?
Allah’ın kitabıyla.
Onda bulamazsan?
Resulullah’ın Sünnetiyle hükmederim.
Onda da bulamazsan ?
İctihad ederim.
Resulullah bu cevaplardan memnun olup:
“ Resulün elçisini,Resulü memnun edecek hale muvafık kılan Allah’a hamd olsun” der.
[Ebu Davud,El Akdiye]

Dinimizin dört temel kaynağı vardır.
Bunlar;Kitap,Sünnet,İcma ve Kıyas’tır.
Bunları kısaca izah edelim.

1- Kitap: Ulu Allah’ın (Celle Celelühü) ,Vahiy yoluyla şanlı Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (Ona Selam Olsun) gönderilen hak ile batılı birbirinden ayıran Kur’an-ı Kerim’dir.
2- SÜNNET: Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) sahih (güvenilir) hadisleri ve söz,fiil ve davranışlarıdır.
3- İCMA: Müslümanların çoğunun Kitap ve Sünnete aykırı olmayan bir iş ve hükümde birleşmeleridir.
4- KIYAS : Müctehitlerin (Ayet ve hadislere dayanarak hüküm çıkaran İslâm bilgini demektir) Kitap,Sünnet ve İcma’dan herkesin kolayca anlayamadığı manaları bulup çıkarmalarıdır.
Dinimizde bir mevzu hakkında önce Kur’an-ı Kerim’e bakılır.
Kuranda yoksa hadislere bakılır.
Hadislerde de yoksa örfe göre hareket ederiz.
Örfte de yoksa içtihad ederiz.
Dinimizde örf ilahi emirden sonra en güçlü hüküm kaynağımızdır.
Gündemde olması hasebiyle başörtüsü meselesinde yapılan budur.
Kitab’a bakılmış, Sünnet’e müracaat edilmiş ve ümmetin icmaı kadınların başlarını örmeleri şeklinde karara bağlanmıştır.
Mezhep imamları böyle söylemiş, müntesiplerine böyle tavsiye etmişlerdir.
Bin dört yüz küsur yıldır bu böyle kabul edilmiş, böyle uygulanmıştır.
Üstelik Afrika’dan kutuplara, Japonya’dan Amerika’ya kadar her iklim ve her coğrafyada bu böyle anlaşılmış, böyle yaşanmıştır.
Bir Müslüman, falan öğretim üyesi şöyle kitap yazdı, falan yazar böyle akıl üretti için değil, işte bu dört esasa göre davranır, çünkü son nefesten sonra hesabın bu esaslara göre verileceğini bilir.
Allah’ın Resulü bakınız ne diyor:
“Bir zaman gelecek benim ümmetim dinini muhafazada çok güçlük çekecektir. Din bir ateş olacak; bıraksa dininden olacak elinde tutsa eli yanacak. Ancak bir elinden diğer eline aktarmak suretiyle ateş nasıl elde tutuluyorsa dinini de benim ümmetim işte o güçlükler içinde muhafazaya çalışacaktır.”
İçtihad yapılması Peygamberimizin emridir.
Peygamberimiz bir hadisinde “ Ümmetim,sapıklık üzerinde birleşmez” buyurmuşlardır.
Yapılacak içtihat asla ve asla Kitaba,Sünnete ve İcma’ya aykırı olamaz ve ters düşemez.
Kitaba,Sünnete,İcma’ya aykırı olmayan içtihatlardan Ehl-i Sünnet Vel Cemaat doğmuştur.Bu doğan ana caddeden atalarımız Aleme Nizam vermişlerdir.Selçuklular ve Osmanlılar bu ana caddede yürüdüler.
Türk Milleti bu ana caddeden asla ayrılmadı ve ayrılmayacaktır.
Misafir
Misafir

İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Empty
MesajKonu: Geri: İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ   İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ Icon_minitimeÇarş. 18 Şub. 2009 - 12:59

Biz gençlere yol gösterenve bilgi dağarcığımızı daha da genişleten bu güzel,anlamlı ve bizi Allah a götüren yazından dolayı çok teşekkür ederim abi.Eline emeğine yüreğine kalemine sğalık

İSLAMDA 4 TEMEL KAYNAĞIMIZ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BOZKURT_25 VİDEO SUNUMLARI İZLEYİNİZ (19.07.2009)
» İSLAMDA MİLLİYETÇİLİK VARDIR IRKÇILIK YOKTUR
» TEMEL DAVAMIZ..!
» Ülkücülüğün Temel Esasları
» ÜLKÜCÜLÜĞÜN TEMEL ESASLARI