UlkuGulu.Hareket-Forum.Net
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Ülkü Gülü Forum Sitesine Hoşgeldiniz

Sitemize üye olarak sizlerde paylaşım yapabilir, sitemizin sosyal faaliyetlerinden haber alabilirsiniz.

Üye iseniz Lütfen Üye Adınızla giriş yapınız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜGÜLÜ | UlkuGulu.com | facebook.com/UlkuGuluyuz

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Anasay11AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ

YazarMesaj
Misafir
Misafir

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Empty
MesajKonu: OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ   OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Icon_minitimePtsi 30 Mart 2009 - 18:19

3 Mayıs 1944 olaylarında adından söz
ettiren gazeteci yazar Serdengeçti Akseki'de 1917 yılında doğmuştur. Asıl adı
Osman Zeki Yüksel'dir. İlkokulu Akseki'de ortaokulu yatılı öğrenci olarak
Antalya'da okudu. Ankara'da ****** Lisesini bitirdikten sonra girdiği Dil ve
Tarih-Coğrafya Fakültesinde 2. Sınıf öğrencisi iken Mayıs 1944'de meydana gelen
olaylara karıştığı için öğrenimini yanda bırakmak zorunda kaldı. Nihal Atsız ve
Alparslan Türkeş'le birlikte bir süre tutuklu kaldı. Tekrar öğrenimine devam
etmek istediyse de kabul edilmedi. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı
Hasan Ali Yücele hitaben "Yüksek makamın alçak vekiline" sözleriyle başlayan bir
dilekçe yazdı. Dilekçeyi verme cesaretini kimse bulamadı, Osman Yüksel yeniden
hapishaneye gönderildi. Hapisten çıkınca unvanını aldığı ünlü Serdengeçti
Dergisini çıkarmaya başladı. Birçok sayısı toplatılan bu dergide çıkan yazılan
nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı ve sık sık tutuklanıp serbest
bırakıldı. "Allah, Vatan, Millet yolunda" cümlesiyle başladığı yazılarında sık
kullandığı "Açın kapılan Osman geliyor" sözü tutuklanmalara hazır olduğunun bir
kanıtıydı. Serdengeçti dergisi sık kapanması ve çıkan yazılarından dolayı çok
sayıda mahkumiyet karan çıkması nedeniyle 33 sayı çıkabilmiştir. (1947 -Şubat
1962) Tek parti yönetiminin İslamiyet ve Müslümanlar üzerindeki ağır baskılarını
protesto eden aydınların önde gelenleri arasındadır. 1952 yılında Bağrıyanık
adlı mizah gazetesi çıkardı. Başlığı altoda "Hak yolunda bağrıyanık yolcular"
sözü yer alan bu yayınında da inancının mücadelesini zengin esprilerle dolu
yergileriyle sürdürdü. Bir ara politikaya atıldı, Adalet Partisinden Antalya
Milletvekili seçilerek, parlamentoda görev yaptı (1965-1969), partisinin
politikası ve parti ileri gidenlerine yönelttiği eleştiriler yüzünden Adalet
Partisinden ihraç edildi. Sonraki yıllarda mücadelesine yine yayınladığı yazı ve
kitaplarla devam etti. Son olarak Yeni İstanbul Gazetesinde "Selam" başlığı
altında günlük fıkralar yazdı.

FİKİR VE
DÜŞÜNCELERİ

Türk milliyetçilerine fikirleri, mücadelesi ve şahsiyetiyle bayrak
olmuş, öncülerdendir. Ömrünü, Türk-İslam ülküsüne hizmetle geçiren inandığı dava
ve ülküsü uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan büyük bir dava adamı, mümtaz
bir insandır. Tek parti döneminin Müslümanlar üzerinde uygulamış olduğu her
türlü baskı ve zulümlere karşı Atsız, Necip Fazıl gibi dönemin önde gelen
şahsiyetleriyle zulme karış direnen yılmaz bir kavga adamıydı. Resmi ideolojinin
devlet terörü noktasına varan baskıca uygulamalarına karşı, Müslümanların sesi
ve sözcüsü olmuştur.

ESERLERİ

Mabetsiz
Şehir, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Bu Millet Neden Ağlar, Gülünç Hakikatler,
Ayasofya Davası, Türklüğün Perişan Hali, Mevlana ve Mehmet Akif, Kara Kitap,
Radyo Konuşmaları, Müslüman Çocuğun şiir kitabı, eserlerinden bazılarıdır
Fatih
Yetkili Bozkurt
Yetkili Bozkurt
Fatih

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 317
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 08/04/80
Yaş Yaş : 44
Nerden Nerden : Beyşehir/KONYA
İş-Meslek İş-Meslek : mermer sektörü
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/02/09

MesajKonu: Geri: OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ   OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Icon_minitimePtsi 6 Nis. 2009 - 20:21

Osman Yüksel Serdengeçti 1944 de Türkçülük hareketine öncülük etmek, talebeleri hocalarının aleyhine kışkırtmak, Devlet büyüklerine hakaret etmek vs suçlardan, son sınıfın, son günlerinde okuldan uzaklaştırılıyor.

Bunun üzerine
Osman Yüksel Serdengeçti, Milli Eğitim bakanı Hasan Ali Yücel'e şöyle bir dilekçe yazıyor.

Yüksek Vekaletin Alçak Vekiline /ANKARA

Ben 3 mayıs 1944 hadiselerine öncülük yapmak gençligi kışkırtıp tahrik etmek suçuyla Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin felsefe şubesinin son sınıfının son noktasında bir telefon emrinizle okultan atılan ben Osman Yüksel İstanbul'a sürülüp örfi idare komutanlığının emrine teslim edildikten tabutlara tıkılıp zincirlere vurulduktan sonra suçsuz olduğum anlaşılmıştır kader beni yine sizin karşınıza dikmiştir

Hakkımı istiyorum efendi hakkımı ...!

Senden bahşiş istemiyorum ...!

İmtihan hakkımı ya verirsin ya zorla alırım ...

Beni tuttuğum yoldan yücel değil ecel gelse döndüremez ..!

ON KURUŞLUK PUL ve imza OSMAN YÜKSEL
Fatih
Yetkili Bozkurt
Yetkili Bozkurt
Fatih

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 317
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 08/04/80
Yaş Yaş : 44
Nerden Nerden : Beyşehir/KONYA
İş-Meslek İş-Meslek : mermer sektörü
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/02/09

MesajKonu: Geri: OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ   OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Icon_minitimePtsi 6 Nis. 2009 - 20:23

AÇIN KAPILARI OSMAN YÜKSEL GELİYOR!

Osman Yüksel Serdengeçti milletvekili seçilince Hüseyin Üzmez’e “Ben oraları bilmem , gel beraber gidelim.” Demiş. Meclisin girişindeki dönerli kapıdan önce Hüseyin Üzmez geçmiş, bir müddet ilerlemiş, lakin arkasından ayak sesi gelmediğini hissedince dönüp bakmış ki; döner kapı ile birlikte Osman Yüksel de dönüp duruyor.

Tutup kolundan çekerek kapıdan kurtarmış. Abi hayrola ne dönüp duruyorsun?” dediğinde aldığı cevap meclisin duvarına yazılacak kadar veciz:

-Sorma Hüseyinciğim, döneklik meclisin kapısında başladı. Allah içerde bize yardım etsin.

Bir Serdengeçti klasiği daha:

Osman Yüksel milletvekili olduğu dönemlerde bir mesele ile alakalı meclis kürsüsünde konuşurken CHP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak protesto eder ve konuşmasını engellemeye çalışırlar. Bunun üzerine Osman Yüksel SERDENGEÇTİ” Bu meclisin yarısı hıyar.”deyip kürsüden iner. Bunun üzerine CHP’li vekiller meclisin şahs-ı manevisine hakaret söz konusudur. Lütfen sözünü geri al, diye itirazda bulunurlar. Bunun üzerine Serdengeçti yeniden kürsüye gelip şöyle der:

-Tamam sözümü geri alıyorum. Bu meclisin yarısı hıyar değil.

Ya şuna ne dersiniz?

AP milletvekili olduğu dönemde Süleyman Demirel sık sık “Osman Yüksel varken Muhalefete ne gerek var.” Dermiş hatta hiç kravat takmadığı için sitem eder, oturumlara katılmasını istirham edermiş. Serdengeçti de kravatsız milletin vekili olduğunu beyan edermiş, bir defa kravat takmış onda da boynunu değil uçkurunu kullanmış. Boş işler dediği bir oturumda gübre meselesi konuşuluyormuş. Demirel meselenin çözümünü milletvekillerine sormuş. Herkes bir şeyler söylemiş. En son Serdengeçti söz isteyince herkes hayret ve ilgiyle ona doğru dönmüş, işte Serdengeçti’nin çözümü:

Sayın genel başkan bu işin çözümü çok kolay. Şu ön sıralarda oturan yiyip de çıkarmayan vekilleri tarlalarda şöyle bir dolandırıp def-i hacet yaptırın gübre meselesi hallolur.

Osman Yüksel Serdengeçti’ye “Senin hastalığının adı ne?”diye sormuşlar. O da; “Vallahi araba markası gibi bir şey . insanın benim de bir parkinsonum olsa diyesi geliyor.”demiş.

Hastalandığı zaman kendini ziyarete gelen Alparslan Türkeş’e “Bak Türkeş, senin en sadık müridin benim, sen “Ey Türk titre ve kendine dön.” Dedin. Ben de titremeye başladım.”demiş.

Hey koca Serdengeçti hey! Parkinson hastalığına yakalandığı zaman, ”Kalk be ne yatıyorsun?” diyenlere “Bir zamanlar dünyayı karıştırıyordum, şimdi çayımı bile karıştıramıyorum.” Diyor ve en büyük esprisini 10 Kasım’da hayata gözlerini yumarak yapıyor.

4 yıl mebus 10 yıl hapis yatan, “Allah’sıza, vatansıza, bayraksıza karşı SERDENGEÇTİ” dergisini çıkaran; her çıkardığı sayıdan sonra “Nasıl olsa tutuklayacaklar.” Deyip emniyete giden ve her gittiğinde de hakikaten tutuklanan; hapse giderken de “AÇIN KAPILARI OSMAN YÜKSEL GELİYOR.” Diyen Serdengeçtilere, dalkavukluğun, iki yüzlülüğün, menfaatperestliğin ayyukaya çıktığı günümüzde ne de çok ihtiyacımız var.

Ne dersiniz?

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» OSMAN ÖZTUNC?! -> ZeMaH$eR OSMaN
» GENÇ OSMAN (YİĞİTLERE SERDAR OLDU GENÇ OSMAN OF OF ) :):):)
» genc osman
» Kara Osman (şiir)
» ALTAY KARTALI OSMAN BATUR HAYATI